"Uczymy się zwiedzając ciekawe miejsca w kraju" i "Z lupą przez świat"- Wycieczka do Wrocławia (maj 2015)

logo                                                                                             logo

Uczestnicy grup projektowych „Uczymy się zwiedzać ciekawe miejsca w kraju” i ”Z lupą przez świat” działających w ramach projektu unijnego „Dobra szkoła, dobra praca – mój wybór” powitali wiosnę w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz we wrocławskim ZOO.  23 maja 2015r. udaliśmy się w kolejną już przyrodniczą podróż , tym razem naszym celem była stolica województwa dolnośląskiego – Wrocław. Nasza przygodę rozpoczęliśmy w Ogrodzie Botanicznym, gdzie oprócz aromatycznych rododendronów, azalii i bzów swym pięknem czarowały powojniki, irysy i liliowce. Oprócz krzewów i drzew odnaleźliśmy tu całą rozmaitość bylin.

W ogrodzie zachwyciła nas niepozorna z zewnątrz i zaskakując po otwarciu swych drzwi wystawa pt. „Panorama Natury”. Wystawa obrazuje ewolucję przyrody od końca prekambru do czwartorzędu, czyli czasów obecnych. Pomogła nam uporządkować wiedzę o przemianach geologicznych, klimatycznych i biologicznych, które zachodziły na Ziemi w ciągu ostatnich 600 mln lat. Imponujący, panoramiczny obraz na jednej z ścian wystawy, pędzla wrocławskiego artysty Janusza Merkla, wzbogacały roślinne i zwierzęce skamieniałości – wszystkie autentyczne i cenne z naukowego punktu widzenia. Doskonałej jakości eksponaty, niezwykłe bogactwo flory i ta chwila relaksu przy fontannie zanim opuściliśmy ten niezwykły, magiczny ogród przyniosły nam ogromną przyjemność zarówno na poziomie intelektualnym, jak i zmysłowym.

Odrobinę rozmarzeni, a jednocześnie niecierpliwi dalszych przygód udaliśmy się do jednego z piękniejszych w naszym kraju ogrodu zoologicznego. Wrocławskie ZOO wzbogacone o pierwsze w Polsce „Afrykanarium” przyciągnęło tego dnia rzeszę turystów. Po raz kolejny nasi uczniowie orientując odpowiednio mapy sprawnie potrafili odnaleźć się w tym wielkim kompleksie. Pierwszym punktem na naszej trasie był wybieg lwów angolańskich, następnie udaliśmy się do pawilonu Sahary, gdzie spotkaliśmy różne gatunki zwierząt zamieszkujących pustynie: fenki , wielbłądy jednogarbne – dromadery, wymarłe w naturze antylopy – oryksy szablorogie. Kolejnym ciekawym miejscem okazał się być pawilon Madagaskaru – jedyny taki w Polsce, prezentujący zwierzęta z wybranego regionu świata . Chwilę uwagi poświęciliśmy też dostojnym żubrom, a także ekspozycji żbików, rysi, muflonów i jednej z większych w Europie – niedźwiedzi brunatnych. Mnogość wrażeń i puste żołądki kazały nam się skierować na pyszny obiad do jednej z restauracji na terenie ZOO. Nabrawszy sił udaliśmy się do osławionego Afrykanarium – imponujących rozmiarów budynek mieszczący faunę i florę Czarnego Lądu, w tym m.in. rafę koralową i ryby występujące w Morzu Czerwonym , żółwie pustynne, około 50 różnych gatunków ryb z jeziora Tanganika i Malawi, płaszczki, rekiny młoty i rekiny lamparcie występujące w rejonie Kanału Mozambickiego. Rozmach z jakim stworzono tą wystawę wprawił nas w zachwyt!

W drodze powrotnej zgodnie przyznaliśmy, że odczuwamy dumę podziwiając w naszym kraju nowoczesne budynki i ciekawe wystawy, zdając sobie sprawę, że ich realizację umożliwiły w znaczącej mierzę środki unijne.

                                                              Małgorzata Szura

Sylwia Widawska

człowiek – najlepsza inwestycja”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Galeria
 do góry