W poniedziałek 15 lutego br. Bibliotekę SP3 odwiedziły trzy klasy pierwsze naszej szkoły, oczywiście zachowując obowiązujące pandemiczne obostrzenia i dystans pomiędzy poszczególnymi oddziałami. Celem ich wizyty była prawdziwa randka w ciemno - z książką, ponieważ wszystkie dzieci otrzymały prezent niespodziankę w postaci oryginalnie zafoliowanej Wyprawki Czytelniczej z Instytutu Książki z Krakowa. Instytut realizuje od 2017r. kampanię „Mała książka – wielki człowiek” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Obejmuje ona swoimi działaniami: niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym, a od 2020r. pierwszoklasistów, jak również ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego. „Czytelnictwo” zaczyna się już od pierwszych miesięcy życia  dziecka, na długo przed dniem, w którym zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł, emocje i wrażliwość, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Każda wyprawka zawiera książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz plakat „Kreatywny alfabet”. „Pierwsze abecadło” to antologia najlepszych polskich autorów dziecięcych, m. in.: Małgorzaty Musierowicz, Anny Onichimowskiej, Rafała Kosika, Aleksandra Fredry, Jana Twardowskiego, Doroty Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej.  Życzymy pierwszoklasistom i ich najbliższym prawdziwej pasji i radości czytania  - zarówno wspólnego, jak i samodzielnego - naszych Milusińskich.

Beata Misiura