„Upływ czasu sprawia, że giną dokumenty, umierają ludzie pamiętający dawne czasy i minione historie, niepamięć zaciera wydarzenia …”

Józef Tomasz Juros

7 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Ozimku im. Paraolimpijczyków i Olimpijczyków Polskich z inicjatywy Pani Anny Broniarz, Beaty Misiury, Dominiki Kulczyńskiej oraz Katarzyny Urbanowskiej odbyło się spotkanie dla klas piątych z Panem Józefem Tomaszem Jurosem – prezesem Stowarzyszenia „Dolina Małej Panwi”.

Wykład rozpoczął się od projekcji filmu pt. „Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów” przedstawiającego historię i hutniczą tradycję miasta Ozimek. Film stał się wstępem do zapoznania dzieci z przeszłością miasta, w którym żyją, uczą się i wychowują. Następnie Pan Juros opowiedział  o genezie powstania, budowie i rozwoju Huty „Małapanew”, przedstawił znaczące postaci tej miejscowości i wspaniałe zabytki naszego regionu.

Poznając historię naszej małej ojczyzny, uczniowie uświadomili sobie wyjątkowość miejsca, w którym żyją. Propagowanie wiedzy o naszym regionie sprawia, iż młodzi ludzie ocalają od zapomnienia dawne czasy i minione historie.

A.Broniarz, D.Kulczyńska, K.Urbanowska, B.Misiura