Lekcja angielskiego z żywą książką
W piątek, 24 maja 2019r., gościliśmy w „Trójce” pięcioro studentów z kierunku Master of Liberal Arts* z Uniwersytetu Opolskiego. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pochodzili z różnych części świata.
Na nasze zaproszenie poprowadzili dla 19 uczniów warsztaty kulturowo-językowe. Celem tego spotkania było nawiązanie kontaktu z cudzoziemcami mieszkającymi na Opolszczyźnie, przełamanie stereotypowego myślenia o cechach danego społeczeństwa, strachu przed nieznanym i komunikacja w języku angielskim.
Półtoragodzinne warsztaty rozpoczęły się od zabawy w zgadywanie – kim są ci obcy ludzie, skąd pochodzą, czym się zajmują, czym się interesują, co lubią. I to wszystko tylko na podstawie pierwszego wrażenia i wyglądu zewnętrznego. Kolejnym etapem była weryfikacja wysuniętych przypuszczeń - bohaterowie spotkania przedstawili prawdziwe dane o sobie, ale w swoim języku ojczystym. W jakim, zapytacie? Malajskim, hiszpańskim, arabskim i gruzińskim. Opowiedzieli też krótko o swoich krajach. I na podstawie tego wiemy, że Egipt to nie tylko piramidy i wielbłądy, że faraon również potrzebuje dowodu osobistego, a Hiszpanie uwielbiają nasze pierogi. Wtedy przyszedł czas na crème de la crème – spotkanie z żywą książką. Idea ta polega na rozmowie z osobą-książką, aby dowiedzieć się jak najwięcej o niej samej, jej poglądach, życiu, przełamać bariery, skonfrontować posiadaną wiedzę, poszerzyć horyzonty. Taką możliwość mieli nasi uczniowie. Podzieleni w grupy prowadzili konwersacje z każdym gościem – nie było tematu tabu, mogli zapytać o wszystko. Był tylko jeden warunek – nie mogli używać języka polskiego. I ten egzamin zdali śpiewająco. Zaproszeni studenci podkreślali to wielokrotnie – mamy w Trójce otwartą, aktywną młodzież z bardzo dobrą znajomością angielskiego. To jest wartość dodana tego spotkania. Uczniowie uwierzyli w siebie i w to, że warto znać język obcy, że potrafią się w nim komunikować, że są rozumiani i rozumieją.
Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem z naszymi gośćmi. Czas zdradzić, któż zaszczycił nas swoją obecnością: Norfarahin Valerie Jasin (Malezja), Nuria Berzal Díez (Hiszpania), Ali Omarov (Gruzja), Salem Ben Khaled (Tunezja) i Abdlrhman Kholy (Egipt).
Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować za przyjazd do naszej szkoły i poprowadzenie warsztatów. To był naprawdę interesujący i mile spędzony czas.
*Master of Liberal Arts to interdyscyplinarny program studiów humanistycznych z elementami nauk społecznych, prawnych i sztuki.
A. Broniarz, K.Urbanowska, D. Kulczyńska