Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie... - spotkanie z pisarką Małgorzatą Berwid

Dnia 29.10.2019 uczniowie klas IV a i IV b mieli przyjemność spotkania z dziennikarką telewizyjną i radiową oraz pisarką Małgorzatą Berwid. Jest to bardzo barwna postać. To mama chrzestna Kulfona i Moniki, Kawaler Orderu Uśmiechu i - do dziesiątego roku życia - mieszkanka naszego miasta. Pisarka jest współtwórczynią programów telewizyjnych "Ciuchcia", "Budzik", "Moliki książkowe", napisała przeszło 100 tekstów piosenek dla dzieci, opowiadań i scenariuszy teatralnych. Autorka zdradziła nam przepis na wychowanie mola książkowego, wspomniała o odczuciach podczas spożywania pokaźnej ilości cytryny, by móc przyjąć Order Uśmiechu, a także opowiedziała o ostatniej książce, która powstała na podstawie wspomnień jej mamy - "Wojenne lalki Marysi". Jest to opowieść o wojnie pisana z perspektywy dziecka zmuszonego do ciężkiej pracy. Dziecka, któremu wyobraźnia pomogła przetrwać i między innymi w obieranych ziemniakach widzieć grono bliskich przyjaciół w ziemniaczanym przedszkolu. Pani Berwid zachęciła nas do tworzenia własnych opowiadań na podstawie zasłyszanych historii rodzinnych, a na pamiątkę spotkania każdy młody czytelnik otrzymał od niej dedykację i autograf. Dla samej pisarki przyjazd do Ozimka był nostalgicznym wspomnieniem, poszukiwaniem miejsc w pamięci ukrytych i odkrywaniem nowych, przypomnieniem chwil przeżytych tu z bliskimi.

Dziękujemy.

Małgorzata Szpala, Iwona Podstawa