Mitologia grecka zawsze inspirowała artystów, intrygowała ludzi filmu i teatru. Mimo tego, że jest jedną z wielu pozycji w kanonie lektur wyróżnia się swoimi niezwykłymi opowieściami.
Uczniowie uwielbiają historie o bogach, bohaterach i herosach. Dali temu dowód biorąc udział w Międzyklasowym Konkursie Mitologicznym „Spotkanie na Olimpie, czyli gościmy u Zeusa”.
  We wszystkich trzech etapach zmagań uczniowie wykazali się znajomością wielu mitów. Najlepsi reprezentowali swoje klasy w drugim etapie, który polegał na wykazaniu się wieloma sprawnościami np. poszukiwaniem analogii pomiędzy mitami czy dopasowaniem atrybutu do postaci.
  Podczas finału konkursu klasę VI a reprezentowali: Natalia Cisińska, Karolina Słupik, Jagoda Kiełmińska, Mikołaj Łabanc, Dominik Pańków, a klasę VI b: Elena Gałka, Oliwia Sykuła, Michał Stonoga, Jan Niewiadomski, Maciek Żmuda. Była również obecna boska para Zeus i Hera, w którą wcieliły się Marysia Telęga i Lena Nowak.
  Nasze spotkanie z mitologią rozpoczęło przedstawienie oparte na pięknej opowieści o Demeter  i Korze – matce i córce, opowieści o matczynej miłości i młodzieńczym nieposłuszeństwie.
Poznaliśmy, jak powstały cztery pory roku dzięki uczennicom z klasy VI a – Karolinie Słupik (reżyserce i autorce scenariusza), Jagodzie Kiełmińskiej, Oliwii Bienickiej, Marysi Telędze, Amelce Kandorze i Hance Orlik.
 W pierwszej konkurencji, czyli w teatrze jednego aktora, uczestnicy mieli za zadanie wykreować wylosowaną postać mitologiczną, zaprojektować kostium, przygotować atrybut. Przed publicznością pojawił się m.in.  Hefajstos, Niobe, Syzyf, Posejdon, Apollo. Następnie otrzymali zestawy pytań, które sprawdzały między innymi znajomość mitologizmów.
W ostatniej odsłonie finału ciekawym zadaniem było losowanie ze skrzyni skarbów Zeusa.
 Komisja konkursowa w składzie: pani Maria Świętek, pani Beata Misiura, pani Lidia Satanowska i pani Katarzyna Urbanowska była pod ogromnym wrażeniem kreatywności i wiedzy uczniów. Werdykt jury brzmiał: 1 miejsce - Karolina Słupik, 2 miejsce – Natalia Cisińska, 3 miejsce – Michał Stonoga. Zwycięzcy otrzymali nagrody i zasłużone gromkie brawa.
Jak przystało na gościnność Zeusa i Hery, wszyscy uczestnicy i publiczność zostali poczęstowani nektarem i ambrozją.
           
Niezwykłe spotkanie na Olimpie i biesiada szybko dobiegły końca. Zeus na pożegnanie podziękował wszystkim za miłe odwiedziny.

 

                                                                     Iwona Podstawa, Marzena Wolicka -Mazurkiewicz

Galeria
 do góry