Spotkanie Wolontariuszy z p. Barbarą Chyłką – inspirujące doświadczenie pełne wrażliwości i współdziałania

W minionym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 3 w Ozimku odbyło się wyjątkowe spotkanie, zorganizowane dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy naszej szkoły oraz dla harcerek, które również aktywnie uczestniczą w działaniach pomocowych na rzecz lokalnej społeczności. Gościem była Pani Barbara Chyłka, kierowniczka ds. wolontariatu w opolskim hospicjum „Betania” – osoba niezwykle doświadczona, otwarta i pełna pasji.

Pani Chyłka posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w pracy z dziećmi i młodzieżą, a od 2019 roku działa jako koordynatorka wolontariatu i fundraiserka (specjalista ds. kontaktu z darczyńcami) w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie. Jest trenerką, edukatorką, autorką materiałów dydaktycznych, programów i innowacji pedagogicznych, absolwentką wielu szkół trenerów, trenerką TUS i terapeutką zajęciową. Uczestniczyła w projektach ORE, Erasmus+ i eTwinning, a także działa w grupie Superbelfrzy RP. Ponadto angażuje się w program „Młode Głowy”, wspierając edukację psychospołeczną młodzieży, promując zdrowie psychiczne, umiejętności społeczne i profilaktykę wśród dzieci i młodzieży. To pasjonatka edukacji i działań społecznych – „zainspirowana, a często inspirująca”.

Podczas spotkania opowiadała o swojej pracy, o misji hospicjum i o tym, jak ogromną wartość ma każde, nawet najmniejsze działanie podejmowane dla drugiego człowieka. Już na początku przywołała słowa, które idealnie oddają sens wolontariatu: „Nikt nie jest tak biedny, żeby nie mógł dać czegoś od siebie, ani tak bogaty, by nie potrzebował drugiego człowieka.”

Wolontariusze naszej szkoły z zainteresowaniem słuchali o projektach realizowanych w „Betanii”, o historii jej podopiecznych oraz o tym, jak wiele radości, pokoju i wsparcia mogą wnieść osoby zaangażowane w wolontariat. Spotkanie stało się także okazją do rozmowy o tym, jak dzieci i młodzież z Ozimka mogą wpływać na lokalne środowisko – poprzez empatię, kreatywność i otwarte serce.

W naszej szkole wolontariat jest przestrzenią, którą tworzą nauczyciele i uczniowie. Na czele działań stoją: Pani Marzena Wolicka-Mazurkiewicz, Pani Małgorzata Dziewulska-Stefan oraz Pani Anna Zawieja. To dzięki ich wrażliwości, zaangażowaniu i życzliwości wolontariat rozwija się i kwitnie każdego dnia. W swojej codziennej pracy opiekunki łączą profesjonalizm, serce i ogromną pasję, a to, co naprawdę wyjątkowe, to bliska współpraca z innymi nauczycielami, którzy wspierają ich inicjatywy, inspirują uczniów i współtworzą atmosferę życzliwości i empatii. Ta współpraca dorosłych i młodzieży sprawia, że wolontariat w SP nr 3 jest nie tylko organizacją szkolną, ale prawdziwą wspólnotą – pełną dobrej energii i gotowości do niesienia pomocy. Jak mówi jedno z pięknych mott: „Dobro mnoży się, kiedy się nim dzielimy.” I właśnie to każdego dnia widać w działaniach naszych uczniów i ich opiekunek.

 Już 5 grudnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – święto wszystkich, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, siły i serce innym.

Z tej okazji składamy naszym szkolnym Wolontariuszom najserdeczniejsze życzenia:
niech radość pomagania towarzyszy Wam każdego dnia, niech dobro powraca do Was z podwójną siłą, a każdy uśmiech i każde „dziękuję” dodaje Wam skrzydeł.
Dziękujemy, że jesteście, działacie i sprawiacie, że nasza szkoła staje się miejscem jeszcze bardziej wyjątkowym.

Jesteśmy z Was ogromnie dumni!

Niech prowadzi nas wszystkich myśl, że wolontariat to najpiękniejsza forma obecności – obecności z sercem.

Helena Hapyn

Galeria
poprzedni | następny
 do góry