"Uczymy się zwiedzając ciekawe miejsca w kraju" i "Z lupą przez świat"- Wycieczka do JuraParku (kwiecień 2015)

W ramach projektu „Dobra szkoła, dobra praca – mój wybór” w miesiącu kwietniu dwie grupy uczniów realizujących program zajęć „Uczymy się zwiedzając ciekawe miejsca w kraju” i  „Z lupą przez świat” odbyły wspólną wycieczkę do „JuraParku”.

Wyjazd poprzedziły zajęcia przygotowawcze, które odbyły się w sali szkolnej.  Uczniowie rozpoczęli spotkanie od zapoznania się  z dostępnymi materiałami: folderami, wycinkami  z prasy regionalnej i ogólnopolskiej,  literaturą naukową i popularnonaukową  oraz zdjęciami  na temat odkryć paleontologicznych.

Następnie udaliśmy się do sali komputerowej i tam uczestnicy zajęć poszukiwali dodatkowych informacji do wyżej wymienionych zagadnień. Opiekun grupy zwrócił uwagę, że aktualna literatura i podsumowanie prac badawczych w  opracowaniu naukowców z Uniwersytetu Opolskiego  przedstawiające stan na rok 2015 znajduje się na stronie internetowej Krasiejowa (www.krasiejow.pl). Uczniowie poznawali historię odkryć paleontologicznych,  których konsekwencją było początkowo powstanie „Dinoparku”, a następnie „JuraParku”, omówili   formę ochrony przyrody jaką jest stanowisko dokumentacyjne oraz scharakteryzowali gatunki zwierząt odkrytych na wykopalisku. Ważnym zagadnieniem  było umiejscowienie wydarzeń geologicznych na tablicy stratygraficznej w kontekście wydarzeń Polski i świata, a także  wskazanie na wagę odkryć paleontologicznych w Krasiejowie. Na podstawie przeglądarki Google prześledziliśmy jak  wzrosła ilość osób odwiedząjących strony internetowe  Ozimka i Krasiejowa.

Niewątpliwym jest fakt, że gmina Ozimek stała się wążnym miejscem na mapie turystycznej Polski. Świadczą  o tym wyniki badań przeprowadzonych przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną przy współpracy czeskiego Klastra Turystycznego Kraju Morawsko-Śląskiego KLACR o.s. z Ostrawy orazWyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, które ukazały się w dniu 8.03.2013r. w NTO. Ankieta wykazała, że turyści krajowi jako największe atrakcje turystyczne Opolszczyzny wskazywali:  Zamek w Mosznej, JuraPark w Krasiejowie oraz Górę Świętej Anny, zaś turyści zagraniczni - oprócz Góry Św. Anny i JuraParku, także miasto Opole.

Kolejnym  osiągnięciem było przyznanie 24 października 2014 na gali finałowej konkursu "7 nowych cudów Polski" Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej dla Stowarzyszenia Delta za Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie (JuraPark oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka).

W dniu 25 kwietnia udaliśmy się do JuraParku, aby już  na miejscu skonfrontować zdobytą wiedzę z rzeczywistością. Uczniowie podróżując Tunelem Czasu przeżyli Wielki Wybuch,  powstanie i  rozwój życia na Ziemi. W  Oceanarium zetknęli się  z spektakularnymi przedstawicielami fauny morskiej: ichtiozaurem, liopleurodonem, mozazaurem, megalodonem, następnie odbyli dydaktyczny  spacer do Pawilonu Paleontologicznego, gdzie zobaczyli rekonstrukcję silezaura i skamieniałości kręgowców sprzed 225- 210 mln lat odkrytych w Krasiejowie (metopozaura, cyklotozaura, aeteozaura, polonozucha, fitozaura) oraz  do stanowiska dokumentacyjnego „Trias Opolski”. Trapy piesze, wzdłuż których podziwiali modele jurajskich gadów doprowadziły ich do kolejnego okresu geologicznego- kredy, w której to  miało miejsce wielkie wymieranie mezozicznych zwierząt. Po dużej dawce nowych wiadomości zrobiliśmy sobie przerwę na obiad  i trochę odpoczęliśmy.

Z kartami pracy w rękach udaliśmy się następnie do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, aby zmierzyć się z kolejnymi zadaniami. Tutaj doświadczyliśmy śladów ewolucji człowieka, prześledziliśmy rozwój pisma,  narzędzi  i naczyń na przestrzeni wieków, zobaczyliśmy słynnego Oetzi - rekonstrukcję „człowieka lodu”, a  promem kosmicznym cofnęliśmy się  w daleko, daleko w czasie.

Na koniec wizyty w PNiEC-u wysłuchaliśmy wykładu i odbyliśmy warsztaty paleontologiczne poprowadzone przez przewodnika JuraParku. Młodzież nieźle dawała sobie radę z rozpoznawaniem skamieniałości i była bardzo zadowolona ze sposobu przekazu,  gdyż nie zabrakło i humorystycznych momentów. Na zakończenie wycieczki popracowaliśmy z mapami topograficznymi i kompasami orientując się  w terenie.

Zadowoleni i wcale nie zmęczeni udaliśmy się pieszo w drogę powrotną do szkoły.

Sobotni pobyt  w JuraParku  był dla nas bardzo kształcący i aż trudno  uwierzyć, że zabrakło nam czasu na pobyt na placu zabaw. A słoneczna  pogoda do tego  naprawdę  zachęcała.

 

                                                                                                     Opiekunowie grup:  Sylwia Widawska, Małgorzata Szura

człowiek – najlepsza inwestycja”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Galeria
 do góry