Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum nr 1 w Ozimku kształtują przyszłość
W dniach od 20 do 24 listopada 2017r. uczniowie naszej placówki wraz z opiekunami wzięli udział w Tygodniu Europejskim zorganizowanym przez Szkołę Realną (Realschule im Klevchen) w Heinsbergu. Wyjazd był uwieńczeniem aktu partnerstwa, podpisanego w dniu 17 czerwca tego roku przez dyrektorów Dariusza Górniaszka i Alberta Zaunbrechera. W przedsięwzięciu uczestniczyli ponadto uczniowie ze szkół: Schule am Burgteich, Zittau (Niemcy), Trevianum, Sittard (Holandia) oraz College A. Jennepin, Cousolre (Francja).
Nadrzędnym celem pierwszego dnia była integracja wszystkich uczestników imprezy. Po pierwszym spotkaniu w wybranych przez uczniów grupach roboczych udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbył się wieczór sportowy. Po solidnej rozgrzewce młodzież w międzynarodowych drużynach przystąpiła do zdrowej rywalizacji w grach zespołowych. Od samego początku dało się odczuć wielką radość ze wspólnego obcowania z nowo poznanymi koleżankami i kolegami. Dzień zakończył się podróżą do rodzin goszczących.
Kolejne dni to przede wszystkim praca grupowa. Nasze uczennice wybrały zadanie związane z projektowaniem i wykonaniem makiety miasta przyszłości, które będzie wyważonym miejscem pracy i wypoczynku dla wszystkich pokoleń. Chłopcy natomiast pracowali w grupie zajmującej się zagrożeniami powstającymi podczas wytwarzania energii atomowej. Produkcja i dostępność energii to jak wiadomo jedno z największych wyzwań dla ludzkości. Dlatego ważne jest zapoznanie młodego pokolenia z tą tematyką. To ono przecież będzie w przyszłości kreować naszą rzeczywistość. Obydwa zadania wymagały nie tylko wyobraźni i kreatywności, ale i dużych umiejętności manualnych. Była to także znakomita okazja do szlifowania umiejętności językowych i interpersonalnych.
Środa rozpoczęła się zwiedzaniem trójstyku Niemiec, Holandii i Belgii. Najważniejszym punktem dnia okazała się wycieczka do Akwizgranu (Aachen). Katedra z tronem Karola Wielkiego, pozostałości rzymskich budowli, słynne fontanny, ulice starego miasta czy tablica upamiętniająca pobyt księcia Czartoryskiego w mieście to tylko niektóre miejsca, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Po tej niepowtarzalnej lekcji historii wróciliśmy szybko do współczesności. Na wycieczkowiczów czekała bowiem ścianka wspinaczkowa. I ten egzamin, wymagający nie lada odwagi, siły fizycznej i zręczności, nasi wychowankowie zdali na szóstkę.
Wartościowym i pouczającym doświadczeniem była możliwość hospitacji zajęć oraz wymiany informacji na temat procesu dydaktyczno-wychowawczego w różnych krajach. Zdobyta w ten sposób wiedza jest dla nas cennym źródłem inspiracji do dalszej pracy.
Ukoronowaniem Tygodnia Europejskiego był czwartkowy wieczór. Po występie tamtejszej grupy muzycznej głos zabrał gospodarz imprezy Albert Zaunbrecher. Kolejnym punktem programu były prezentacje poszczególnych szkół i wszystkich uczestników spotkania. Naszą szkołę przybliżył licznie zebranej publiczności Mateusz Knapik. Swoje skrzypcowe umiejętności zaprezentował następnie Paweł Glensk, którego występ nagrodzony został gromkimi brawami. W dalszej części wieczoru grupy robocze przedstawiły rezultaty swojej kilkudniowej pracy, czym zachwyciły wszystkich zebranych. Na zakończenie wzruszającą mowę wygłosił wicedyrektor szkoły Heinz Walther.
Tydzień w Heinsbergu jest z pewnością kamieniem milowym w zapoczątkowanym przez nas niedawno partnerstwie szkół oraz kolejnym pomostem łączącym nasze miasta i gminy. Życzliwość i gościnność okazywana nam na każdym kroku na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Arnold Bonk