"Teatr inspiruje, fascynuje, pozwala przeżywać głębiej i bardziej."
Od września 2018 roku trwają zajęcia edukacyjne realizowane w ramach Innowacji Pedagogicznej „Teatr? Lubię!”, w których udział biorą uczniowie klas V „a”, V „c” i klasy V „d” Szkoły Podstawowej nr 3 w Ozimku pod opieką pani Marzeny Wolickiej - Mazurkiewicz i pani Małgorzaty Dziewulskiej – Stefan. W ubiegłym roku szkolnym również realizowano innowację, ale poświęconą książce – „Książka? Lubię!”.
Głównymi celami zajęć poświęconych teatrowi jest rozbudzanie teatralnych zainteresowań, zachęcanie młodych adeptów sztuki teatralnej do wejścia w rolę nie tylko aktora, ale także scenografa, reżysera, scenarzysty, dźwiękowca, a także rozwijanie i rozbudzanie możliwości kreacyjnych uczniów. W zajęciach bierze udział 15 uczniów klasy V „d” zaangażowanych w przygotowanie bardzo trudnego ze względu na temat i jednocześnie pouczającego przedstawienia pod tytułem „Wojna”. Młodzi aktorzy samodzielnie przygotowali dekorację i rekwizyty oraz zaprojektowali swoje stroje sceniczne. Autorką scenariusza jest Danusia Suproń. Premiera sztuki miała miejsce 01 kwietnia 2019 roku. Jej pierwszymi recenzentami stali się rodzice młodych aktorów, a także Dyrekcja naszej szkoły. Trudny temat i niezwykłe zaangażowanie dzieci spowodowało, że w oczach niejednego widza zakręciła się łza wzruszenia. W spektaklu zwrócono uwagę nie tylko na dramatyczny przebieg działań wojennych podczas II wojny światowej, ale także wyrażono ogromną tęsknotę za utraconą Ojczyzną i podjęto próbę ukazania skomplikowanych relacji polsko-niemieckich. Nastrój podniosłości potęgowała także niezwykła oprawa muzyczna przygotowana przez Danusię Suproń i Wiktorię Kanię. Zwieńczeniem przedstawienia była recytacja nostalgicznego wiersza napisanego przez uczennicę Michalinę Sobanię w wykonaniu jej samej i Mai Matysek.
Przed nami Dzień Teatru, podczas którego uczniowie klas V „a”, V „c” i V „d” będą mogli zaprezentować się przed szerszym gremium -społecznością szkolną, dostarczając tym samym wielu niezwykłych przeżyć i wrażeń. Teatr bowiem jest tą dziedziną sztuki, która inspiruje, fascynuje, pozwala przeżywać głębiej i bardziej. Miejmy nadzieję, że jego urokowi ulegnie jak najwięcej dzieci i młodzieży.
Małgorzata Dziewulska-Stefan
Spektakl pod tytułem „Wojna”.
REŻYSERIA – MAŁGORZATA DZIEWULSKA-STEFAN
SCENARIUSZ - DANUTA SUPROŃ
OPRAWA MUZYCZNA (ŚPIEW) – DANUTA SUPROŃ, WIKTORIA KANIA
DEKORACJE, STROJE – WSZYSCY UCZESTNICY PROJEKTU
OBSADA:
- Michał Urbanowicz - NARRATOR, ŻOŁNIERZ NIEMIECKI IV
- Krzysztof Zwolak - ANTONI – POLSKI ŻOŁNIERZ IV
- Agnieszka Krawczuk - ELA – SIOSTRA ANTONIEGO
- Danuta Suproń - JOANNA – ŻONA ANTONIEGO
- Kinga Piechowicz - PRZYJACIÓŁKA ELI
- Wiktoria Kania - WIKTORIA, DOWÓDCA WOJSK POLSKICH
- Hanna Stasiukiewicz - ŻOŁNIERZ POLSKI I
- Michalina Sobania - SANITARIUSZKA I, ŻOŁNIERZ POLSKI II
- Maja Matysek - SANITARIUSZKA II, ŻOŁNIERZ POLSKI III
- Aleksandra Radziej - POSŁANIEC WOJSK POLSKICH, ŻOŁNIERZ VI
- Weronika Warzecha - ŻOŁNIERZ POLSKI V
- Wiktoria Wietrzykowska - SARA, DOWÓDCA WOJSK NIEMIECKICH
- Zuzanna Grabowska - ŻOŁNIERZ NIEMIECKI I, POSŁANIEC WOJSK NIEMIECKICH
- Natalia Latusek - ŻOŁNIERZ NIEMIECKI II, IRENA
- Aleksandra Dudek - ŻOŁNIERZ NIEMIECKI NR III