„Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów

wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów,

motywów, bez których i dziś sztuka nie może się obejść i do nich powraca.”

Jan Parandowski

Mitologia grecka stanowi jedno z najważniejszych źródeł europejskiej kultury. Jej wartość jest ponadczasowa, przenika pokolenia, wygrywa z czasem. Mity - niesamowite historie o bogach, herosach i bohaterach inspirują i ciekawią nie tylko artystów, ale też naszych uczniów.
Nie dziwi więc fakt, że kilkudziesięciu uczniów klas szóstych zgłosiło chęć udziału w Szkolnym Konkursie Mitologicznym. Jego dwa etapy odbyły się w ubiegłym roku szkolnym. Uczniowie zmagali się z niełatwymi pytaniami dotyczącymi wielu mitów. Wykazywali się znajomością ich treści, biegle posługiwali się związkami frazeologicznymi o mitologicznym rodowodzie, potrafili wskazywać atrybuty bohaterów i łączyć mitologiczne wydarzenia.
Do ostatniego, finałowego etapu konkursu, który odbył się w październiku, zakwalifikowało się jedenaścioro uczestników, uczniów już klas siódmych. Oto finaliści: Zuzanna Kazek, Hanna Silicka, Amelia Kita, Bartosz Bednarski i Jakub Namyślak z klasy VII "a”, Natalia Panek z klasy VII „b”, Anna Kowalczyk, Olga Bunkowska i Aleksandra Bajor z klasy VII „c” oraz Danuta Suproń i Aleksandra Radziej z klasy VII „d”.
Rywalizację uczniów oceniało jury w składzie: Pani Małgorzata Dziewulska- Stefan, Pani Marzena Wolicka Mazurkiewicz, Pani Beata Misiura, Pani Iwona Czichos oraz przedstawiciele poszczególnych klas: Julia Pietroń, Kaja Wojtas, Milena Góźdź oraz Karyna Shramko.
Finał składała się z trzech części:
-prezentacji wybranego boga, bogini lub herosa- tu uczniowie wcielali się w wybraną postać i opowiadali o sobie; gościliśmy więc Zeusa, Herę, Artemidę, Atenę, Demeter, Korę czy Posejdona;
-wiedzowych zmagań- szkolni znawcy mitologii losowali zestawy pytań i udzielali na nie odpowiedzi,
-mitologicznych skojarzeń-uczniowie losowali przedmioty i wyjaśniali, z jakim bohaterem czy historią są związane.
Wszyscy finaliści zaprezentowali podczas swoich wystąpień bardzo wysoki poziom merytoryczny i artystyczny. Należało jednak wyłonić najlepszych, co było bardzo trudne. Na olimpijskim podium stanęły: Zuzanna Kazek, Amelia Kita, Anna Kowalczyk, Olga Bunkowska i Aleksandra Bajor.
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy- bilety do kina Helios ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że przygoda z mitologią grecką nie zakończy się na szkolnym konkursie. Niech mitologiczne postaci wciąż nas uczą, inspirują, ciekawią.

Organizatorki

Małgorzata Dziewulska- Stefan i Marzena Wolicka- Mazurkiewicz