Co to jest Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Wydarzenie ma na celu promocję ochrony środowiska oraz szerzenie wiedzy ekologicznej. 22 kwietnia wypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, czyli święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.

Tegoroczny Dzień Ziemi odbywał się po hasłem „Planeta kontra plastik”, z tej okazji  w naszej szkole uczniowie klas 4-8, przez cały tydzień, uczestniczyli w różnorodnych działaniach:

- przygotowano dla wszystkich uczniów klas IV-VIII emblemat „Zielonego Liścia – Bądź Zielony” do noszenia w Dniu Ziemi,

- zaprezentowano na telebimie w szatni oraz w auli szkolnej, a także podczas poszczególnych zajęć przyrodniczych piosenkę „Bądź EKO” w wykonaniu absolwenta naszej szkoły, Seweryna Jabłońskiego, w ramach kampanii dotyczącej gospodarki odpadami w gminie Ozimek,

- przeprowadzono akcję „Sprzątania lasu – las bez plastiku” we współpracy ze Szkolnym Wolontariatem,

- zaprezentowano wystawę prac uczniów, zrealizowaną w ramach programu edukacyjnego „Gotuj się na zmiany” pt. „Plastik nie jest fantastic”

- stworzono gazetkę ścienną pt. „Dekalog dla Ziemi” mającej na celu promocję wśród uczniów zachowań proekologicznych,

- uczniowie klasy 6”c” zgłębiali problem ochrony bioróżnorodności fauny świata podczas zajęć dydaktycznych w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu.

Wszechstronność podjętych działań pozwoliła naszym uczniom lepiej dostrzec sposoby zrównoważonego rozwoju, z poszanowaniem naturalnych zasobów, z których mamy szczęście korzystać i o które musimy dbać.

Nauczyciele przyrodnicy