Mikroorganizmy w naszym otoczeniu
Z pewnością niektórzy z nas - będąc chorymi - przeżyli badanie diagnostyczne wykrywające przyczynę choroby, zwane posiewem. Dzięki niemu, znając wroga organizmu, łatwiej jest go pokonać. Badanie takie polega na pobraniu próbki materiału biologicznego i umieszczeniu go na specjalnej pożywce umożliwiającej rozrost i identyfikację bakterii czy grzybów.
Właśnie takie płytki Petriego z pożywkami agarowymi i grzybowymi przekazała na lekcje biologii mama Ani z klasy 5C. Dzięki nim uczniowie mieli niezwykłą okazję wcielenia się w rolę prawdziwych odkrywców mikrobiologicznych!
Materiał do badań podzieliliśmy na dwie grupy:
- organizm człowieka – tu pobraliśmy próbki wymazowe z gardła, nosa, osadu nazębnego oraz rąk chętnych uczniów 5C,
- nasze otoczenie – próbki z podłogi w klasie, blatu ławki, pokrywki bidonu oraz obudowy telefonu.
Każdą z próbek umieściliśmy na obu pożywkach: bakteryjnej i grzybowej.
Wyniki okazały się dla nas zaskakujące! Najwięcej bakterii i grzybów pojawiło się po kilku dniach na próbkach… z bidonu i telefonu! Były one bardziej skażone niż spodziewana podłoga czy blat ławki! Próbki z nosa, gardła i zębów okazały się zdecydowanie czystsze – co świadczy o zdrowiu badanych uczniów.
Bardzo dziękujemy mamie Ani, dzięki której mogliśmy przeprowadzić ciekawe badania mikrobiologiczne urozmaicające nasze lekcje biologii.
Przekonaliśmy się naocznie, że zwłaszcza bakterie mogą żyć wszędzie! Przestrzegajmy przede wszystkim zasady częstego mycia rąk, ale także higieny przedmiotów codziennego użytku – bo one również mogą okazać się siedliskiem groźnych dla zdrowia mikroorganizmów!
Anna Zawieja
Zajęcia zorganizowała i poprowadziła niezastąpiona Pani Anna Zawieja, która jak zawsze potrafi zamienić naukę w pasjonującą przygodę!