Z ogromną niecierpliwością i podekscytowaniem czekaliśmy na naszych czeskich gości z zaprzyjaźnionego Rymarzowa. Tym razem przygotowywaliśmy się do realizacji II aktu projektu polsko-czeskiego „W teatrze świątecznych tradycji”. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie młodzieży polskich tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji lokalnych - śląskich, związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych.

Śląskie tradycje wielkanocne to bogactwo zwyczajów, które od wieków kształtują kulturę regionu. Wielkanoc na Śląsku ma nie tylko wymiar religijny, to także czas kultywowania lokalnych obrzędów, które przetrwały do dziś.

PIĄTEK

AKT

SCENA I                                          

  ( w kolorowej Świetlicy Marzeń)

       Z wielką radością powitaliśmy naszych czeskich przyjaciół i zaprosiliśmy ich do wspólnej podróży w czasie po wielkanocnych zwyczajach. Pierwszym etapem tej wyprawy było udekorowanie, w polsko-czeskich grupach, pisanek. Młodzież wyczarowała prawdziwe dzieła sztuki – niezwykle kreatywne wielkanocne jaja, mieniące się wieloma barwami i wyróżniające oryginalnością formy oraz struktury. Zostały one wyeksponowane w szkolnej auli i cieszą oczy uczniów naszej szkoły. 

SCENA II                                             

 ( w auli i pracowni muzycznej zamienionej na Ludową Szkołę Śpiewu)

    Tym razem uczestnicy projektu przenieśli się do subtelnego świata muzyki. Na naszych gości czekała kolejna niespodzianka – uczniowie, ubrani w piękne, tradycyjne stroje, zaprezentowali ludowy taniec śląski – trojak, by następnie zaprosić czeskich kolegów do wspólnego tańca. Został on wykonany perfekcyjnie w takt przyśpiewki „Zasiali górale owies”. Ta prosta forma ruchu dała nam wiele radości i sprawiła ogromną przyjemność. Chwilę później przenieśliśmy się do sali muzycznej, gdzie odbyły się warsztaty muzyczne pod hasłem Ludowa Szkoła Śpiewu prowadzone przez Panią Karolinę Pawlik - naszą nauczycielkę muzyki i języka polskiego. Pod czujnym okiem trenerki przygotowywaliśmy się do lekcji śpiewu, ćwicząc aparat artykulacyjny, pracując wytrwale nad emisją głosu oraz ruchami przepony. Zwieńczeniem naszej pracy było wspólne polsko-czeskie wykonanie tradycyjnych piosenek ludowych: „W moim ogródecku”, „Zasiali górale” oraz „ Czerwone jabłuszko”.

Z sali muzycznej ponownie przeszliśmy się do auli, gdzie czekała na nas nowa atrakcja – występ ludowego zespołu z Antoniowa „Opolskie Dziołchy”. Zespół ten już od pół wieku koncertuje na opolskich scenach, wykonując przepiękne, ludowe pieśni, przyśpiewki wywodzące się z Górnego i Dolnego Śląska. Zachwyciliśmy się śląskimi strojami, dźwiękami rzadko już słyszanego akordeonu oraz wokalnymi umiejętnościami Zespołu. Tak zakończyła się muzyczna przygoda uczestników projektu.

SCENA III     

 ( w Krzyżowej Dolinie)

        Późnym popołudniem udaliśmy się do Krzyżowej Doliny, gdzie dzięki uprzejmości sołtysa wsi - Pana Bernarda Sklorza, mogliśmy spędzić czas przy ognisku na terenie miejscowej świetlicy. Ciepły, kwietniowy wieczór, zapach ogniska, smak pieczonych kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały regeneracji i integracji uczestników projektu. Następnie z wielkim zapałem udaliśmy się na poszukiwanie „Zajączków”, które ukryły się w pobliskich trawach i zaroślach. Wkrótce też nasze koszyczki wypełniły się smakowitymi łakociami, tak więc tradycji stało się zadość. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których ozdabialiśmy wielkanocne baranki, jaja i króliczki. Zajęcie to pochłonęło nas tak bardzo, że nie zauważyliśmy, jak szybko minął czas i powoli dobiegł końca pierwszy dzień naszej podróży w czasie po wielkanocnych zwyczajach.

SOBOTA

SCENA IV    

  ( w pracowni folkloru)

Kolejny dzień polsko – czeskiego spotkania przywitaliśmy niecodzienną lekcją tradycji. Gościliśmy bowiem w naszej szkole niezwykłą osobę- Panią Beatę Orel- miłośniczkę śląskiego folkloru. Przybliżyła nam w pięknej gawędzie zwyczaje wielkanocne na Śląsku Opolskim. Opowiedziała o tym, jak tworzy się opolski wzór, który od lat można podziwiać na porcelanie czy wielkanocnych kroszonkach. Dowiedzieliśmy się, czym jest „pogrzeb żuru”, „wieszanie śledzia” czy „judaszki”, z jakich lokalnych- wielkanocnych przysmaków słynie nasz region oraz jak wygląda świąteczny rytuał dzielenia się jajkiem (ciekawostka: zgodnie ze śląskim zwyczajem, podczas wielkanocnego śniadania, domownicy lekko pukają jajkiem w czoło bliskich, składając im najlepsze życzenia).Następnie  Pani Beata zaprosiła  do wspólnej pracy polegającej na wykonaniu  tradycyjnego opolskiego wzoru inspirowanego polnymi kwiatami na płóciennych torbach. Powstały prawdziwe dzieła sztuki zachwycające żywymi barwami i wymyślnymi połączeniami – każda torba była inna i każda niezwykła.

Dla naszego gościa wykonaliśmy ludową piosenkę „W moim ogródecku” , której nauczyliśmy się dzień wcześniej, biorąc udział w warsztatach Ludowej Szkoły Śpiewu.

SCENA V

(w pracowni kulinarnej)

Nie można wyobrazić sobie Świąt Wielkiej Nocy bez tradycyjnej, drożdżowej baby. Dlatego też uczestnicy projektu mogli nie tylko skosztować tego specjału, ale też udekorować babki według własnego pomysłu.

SCENA VI

(w pracowni plastycznej)

Jeśli już tak aromatycznie zapachniało świętami, pozostało nam jeszcze przygotować świąteczne kartki, które z ciepłymi polskimi i czeskimi życzeniami możemy niebawem podarować najbliższym.

Za pomocą różnych wykrojników, stempli, wyciskaczy, tasiemek, jajeczek wykonaliśmy oryginalne kartki. W nich znalazły się życzenia: „PIĘKNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH I WIOSNY W SERCACH…”

Po wspólnym posiłku przyszedł czas na pożegnania, podziękowania oraz pamiątkowe zdjęcia.

Dwudniowa, kolejna odsłona naszego projektu była pięknym spotkaniem, które pozwoliło zrozumieć, jak ważne są tradycje naszych przodków, jak barwna jest obyczajowość Śląska Opolskiego, jak niezwykła jest możliwość wspólnego odkrywania miejscowego folkloru i dzielenia się tą lokalną dumą z innymi.

Pięknie dziękujemy naszym Paniom Dyrektor – Pani Jolancie Bajor, Pani Iwonie Wałędze- Wójcik i Pani Małgorzacie Korniak oraz  nauczycielkom naszej szkoły – Pani Darii Kulik, Pani Karolinie Pawlik i Pani Marcie Ciszewskiej za pomysły, motywację, pomoc, dobre słowo i wsparcie w realizacji projektowych działań.

Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Orel za pełne pasji i zaangażowania przybliżenie dzieciom tradycji Śląska Opolskiego – jej opowieść i warsztaty ludowe na długo pozostaną w naszej pamięci. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Pana Bernarda Sklorza, Sołtysa Krzyżowej Doliny, za ciepłe przyjęcie i stworzenie przestrzeni do wyjątkowego spotkania z lokalną kulturą. Dziękujemy także Zespołowi „Opolskie Dziołchy” za barwną podróż w świat śląskiego folkloru – ich stroje, śpiew i występy zachwyciły dzieci i ukazały piękno regionalnych tradycji.

Zapraszamy na szkolnego Facebooka do obejrzenia relacji wideo z tego niesamowitego wydarzenia: https://www.facebook.com/reel/1660863951221126

Małgorzata Dziewulska- Stefan i Marzena Wolicka- Mazurkiewicz

Projekt Teatr i tradycje/ Divadlo a tradice” współfinansowany ze środków programu Interreg Czechy - Polska 2021-2027
w ramach Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pradziad”

Galeria
 do góry