Kielecczyzna? Naprawdę polecamy!
Pod koniec kwietnia uczniowie klasy VI „a” i VI „b” mieli przyjemność wędrować przez trzy dni po Ziemi Kieleckiej, między innymi, szlakiem wielkich polskich literatów: Mikołaja Reja, Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza.
Kielecczyzna urzekła nas różnorodnością atrakcji: niezwykłą przyrodą i krajobrazami oraz wspaniałymi zabytkami i miejscami kultury. Góry Świętokrzyskie, jak przystało na najstarsze góry w Polsce, zaoferowały nam malownicze szklaki turystyczne, jaskinie, gołoborza i punkty widokowe. Zachwyciliśmy się Jaskinią Raj, prawdziwą perłą wśród polskich jaskiń, słynącą z bogatej i urozmaiconej szaty naciekowej. Naszym oczom ukazały się urzekające stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie czy też niezwykle rzadkie pizoidy (perły jaskiniowe). Niesamowity widok na panoramę gór rozciągał się z punktu widokowego w Gołoborzu na Łysej Górze. Interesującym miejscem okazał się Klasztor na Świętym Krzyżu, najstarsze w Polsce sanktuarium pochodzące z XI wieku, w którym przechowywana jest cenna dla chrześcijan relikwia Drzewa Krzyża Świętego. Z kolei w Zagnańsku byliśmy pod wielkimi wrażeniem ogromnego dębu o wdzięcznym imieniu Bartek liczącemu już 1200 lat. To prawdziwy król polskich drzew, świadek wielu wydarzeń historycznych, owiany licznymi legendami. Jedna z nich traktuje o królu Janie III Sobieskim, który odpoczywał pod dębem, triumfalnie wracając spod Wiednia.
Ciekawym miejscem na mapie naszej wycieczki było Centrum Nauki da Vinci w Chęcinach, miejsce inspirujące do odkrywania i eksperymentowania. Tutaj zgłębialiśmy tajniki nauk przyrodniczych i techniki, docenialiśmy również geniusz Leonarda da Vinci, podziwiając jego wynalazki – modele maszyn oraz poznając jego wszechstronne zainteresowania.
Naszą literacką podróż zaczęliśmy od Nagłowic – zabytkowego dworu, w którym mieści się Muzeum Mikołaja Reja. Właśnie tutaj wychowywał się, żył i pracował ten wybitny twórca renesansu nazywany „ojcem polskiej literatury”. Zwróciliśmy uwagę na ciekawą ekspozycję prezentującą życie codzienne szlachty w XVI wieku oraz pamiątki związane z Mikołajem Rejem i jego rodziną. Ciekawym doświadczeniem stała się dla nas próba odczytania i zrozumienia treści oryginalnego listu kreślonego ręką pisarza. Archaiczny język okazał się dla nas nie lada wyzwaniem.
Z kolei w Kielcach – stolicy regionu - odwiedziliśmy Muzeum Stefana Żeromskiego mieszczące się w gmachu dawnej szkoły, w której uczył się ten wielki pisarz. Poznawaliśmy życie i twórczość mistrza prozy w nietypowy, ale i bardzo ciekawy sposób, rozwiązując Quest „Z pamiętnika młodego Żeromskiego”. Przez moment mogliśmy poczuć dreszcz adrenaliny, zmieniając się w poszukiwaczy, których celem stało się odnalezienie "skarbu". Droga do niego była usłana licznymi przeszkodami – rymowanymi zagadkami, rebusami, nie mniej jednak ta podróż w czasie okazała się znakomitą zabawą. Kielce ujęły nas również ciekawą architekturą, klimatycznymi uliczkami z licznymi restauracjami i kawiarenkami oraz urokliwym miejscem – Źródełkiem Biruty, owianym romantyczną legendą związaną z Stefanem Żeromskim i jego powieścią „Syzyfowe prace”. Dowiedzieliśmy się, iż moneta wrzucona do źródełka, zapewnia szczęście w miłości.
Literacka przygoda zakończyła się w Oblęgorku, gdzie w zabytkowym pałacyku znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Pisarz otrzymał ten pałacyk w darze od narodu polskiego z okazji 25-lecia pracy literackiej. Odtworzono tu wnętrza z czasów Henryka Sienkiewicza: salon, jadalnię, gabinet twórcy, a w nim biurko, przy którym najprawdopodobniej powstała powieść pod tytułem „W pustyni i w puszczy”. Mogliśmy także zobaczyć oryginalne meble pochodzące z XIX wieku, portrety rodzinne, obrazy malowane ręką córki pisarza i jego, rękopisy, listy, fotografie, pierwsze wydania dzieł czy też dokumenty związane z życiem i działalnością tego uznanego nie tylko w Polsce literata.
Zwieńczeniem naszej eskapady stało się Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, w którym podziwialiśmy ogromną kolekcję zabawek – zarówno historycznych, sięgających XVIII wieku jak i współczesnych. Dużym zainteresowaniem, szczególnie starszych uczestników wycieczki, cieszyła się kolekcja zabawek produkowanych w Polsce i pochodzących z czasów PRL-u, czyli niezawodny Miś Uszatek, pocieszny Miś Colargor czy przyjaciele Bolek i Lolek i wiele, wiele innych….
Podróż po Kielecczyźnie okazała się ciekawym doświadczeniem. Uczniowie poznali piękno tego regionu Polski: malowniczą szatę krajobrazową, bogatą ofertę kulturalna oraz miejsca związane z życiem i twórczością znamienitych polskich pisarzy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pań, które dzielnie wspierały nas w opiece nad naszymi podopiecznymi: Pani Darii Kulik – nauczycielce języka niemieckiego i niezawodnym mamom – Pani Katarzynie Wrzeciono-Marcinków oraz Pani Annie Szatkowskiej. Słowa uznania należą się Panu Stanisławowi Plucie, właścicielowi Biura podróży „SKAUT”, który zawsze pomaga nam w odkrywaniu i poznawaniu niezwykłych zakątków naszego kraju.
Małgorzata Dziewulska - Stefan i Marzena Wolicka - Mazurkiewicz
Szczególne wyrazy uznania kierujemy do Pani Małgorzaty Dziewulskiej-Stefan i Pani Marzeny Wolickiej-Mazurkiewicz – nauczycielek, które z pasją i ogromnym zaangażowaniem przygotowały tę wyjątkową wycieczkę. Dzięki ich pomysłowości i trosce każdy dzień był pełen wrażeń, dobrze zaplanowany i bezpieczny. Dziękujemy za serce włożone w każdy szczegół tej podróży – takich nauczycieli się nie zapomina!