Kreatywnie i z pasją, czyli o tym, co połączyło nas i Czechów
W piątkowe przedpołudnie rozpoczęliśmy czwartą odsłonę projektu polsko-czeskiego „Divadlo a tradice”, tym razem realizowaną w czeskim Rymarovie, który powitał nas słońcem, darując energię do twórczego działania.
AKT IV
Scena I
Po niezwykle serdecznym przywitaniu z czeskimi kolegami i ich opiekunami udaliśmy się do gmachu szkoły, gdzie miały miejsce warsztaty tkania szypułkowego, podczas których poznawaliśmy tradycyjną technikę tkacką polegająca na tworzeniu tkanin z cienkich, splecionych ze sobą pasemek materiału, zwanych szypułkami. Tym samym w parach polsko-czeskich rozpoczęliśmy pierwszy etap tworzenia poduszeczek. Starannie dobieraliśmy kolory, które również podkreślały charakter naszego wyrobu i osobowość jego twórców. Ten pełen emocji dzień zakończył wspólny wieczór przy grach planszowych, który stał się okazją do wspaniałej zabawy i integracji uczestników projektu.
Scena II
Rano udaliśmy się do Muzeum Tekstyliów mieszczącego się w budynku dawnej fabryki włókienniczej Hedva Cesky Brokat. Znajduje się w nim ekspozycja przedstawiająca historię produkcji tekstyliów regionu Rymarov od średniowiecza do czasów współczesnych. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy dawne maszyny tkackie, podziwialiśmy prace lokalnych tkaczy, w tym bogato zdobione ornaty jedwabne używane przez księży, gościliśmy w sklepie z krawatami, którego wnętrze zaprojektowano w styli art deco, dotarliśmy także do pokoju, którego ściany zostały wyścielone jedwabiem.
Następnie przenieśliśmy się do budynku szkoły, by z pasją realizować nowe, kreatywne przedsięwzięcia. Wykorzystując owczą wełnę, filcowaliśmy kuleczki, ozdoby do breloczków, broszki, kolczyki oraz niezwykłe postaci zwierząt czy ludzi. Przygotowywaliśmy także mydełka do peelingu, które ozdabialiśmy kolorowymi pasmami włóczki oraz kończyliśmy nasze tkackie prace. Wszystkie przedsięwzięcia tak bardzo nas pochłonęły, że nie odczuliśmy kilkugodzinnego upływu czasu, a stworzone przez nas prace zachwyciły czeskich animatorów. Dzień zakończyliśmy, relaksując się w Aquaparku.
Scena III
Trzeci dzień był dla nas równie atrakcyjny jak poprzednie. Tym razem skupiliśmy na tworzeniu bransoletek ze sznurka, które upiększaliśmy brązowymi koralikami. Naturalna biżuteria stała się więc piękną ozdobą naszych dłoni. Spotkanie polskich i czeskich uczestników projektu zwieńczyliśmy wspólną, pamiątkową fotografią.
EPILOG
Projekt polsko - czeski „Divadlo a tradice" był dla nas niesamowitym doświadczeniem. Wspólne działania podejmowane z rówieśnikami z Czech pozwoliły nam na przełamanie bariery językowej, pomogły w nawiązaniu nowych przyjaźni, uczyły tolerancji i otwartości na innych, a przede wszystkim pozwoliły na poznanie kultury oraz tradycji czeskich i polskich.
(oklaski)
KURTYNA W DÓŁ
Koordynatorki projektu, Marzena Wolicka - Mazurkiewicz i Małgorzata Dziewulska-Stefan, składają serdeczne podziękowania Pani Karolinie Dubikowskiej reprezentującej Urząd Miasta i Gminy w Ozimku za czuwanie nad realizacją projektu i świetną współpracę oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 w Ozimku, Pani Dyrektor Jolancie Bajor, Pani Wicedyrektor Iwonie Wałędze-Wójcik oraz Pani Wicedyrektor Małgorzacie Korniak, za wsparcie i pomoc w realizacji wszystkich projektowych działań. Dziękujemy także naszym uczniom – uczestnikom projektu - za ciekawość świata, twórczą pasję i wzorową postawę.
Małgorzata Dziewulska-Stefan i Marzena Wolicka - Mazurkiewicz
Wyjątkowe podziękowania kierujemy do koordynatorek projektu – Pani Małgorzaty Dziewulskiej-Stefan oraz Pani Marzeny Wolickiej-Mazurkiewicz. To dzięki ich zaangażowaniu, kreatywności i trosce o każdy szczegół, projekt przebiegał sprawnie, twórczo i w cudownej atmosferze. To nauczycielki z pasją, które nie tylko uczą, ale także inspirują, jednoczą i pokazują, jak wiele można zdziałać, pracując z sercem!
Projekt współfinansowany ze środków programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027 w ramach Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pradziad