Dnia 13 czerwca 2025 roku w „Trójce” odbyło się  Wielkie Czytanie dla uczniów klas czwartych z okazji jubileuszu Tysiąclecia Korony Polskiej. Głównym bohaterem tegorocznego czytania był oczywiście Bolesław Chrobry, pierwszy koronowany król Polski. Literackim narratorem tego wydarzenia stała się Wicedyrektor Szkoły, Pani Małgorzata Korniak, komentatorem - Dyrektor SP3, Pani Jolanta Bajor, a w rolę króla wcielił się Ksiądz Proboszcz, Marian Demarczyk. Tekstowym źródłem dowcipnej, ale i rzeczowej opowieści o losach dorastającego Bolka był cytowany przez p. Wicedyrektor „Mały poczet królów dla dzieci”, który niejako spinał wystąpienia czytających gości. Syn polskiego księcia Mieszka i czeskiej księżniczki Dobrawy marzył, że na swoje postrzyżyny w wieku siedmiu lat - dostanie w prezencie od rodziców - konia i zbroję. Rzeczywistość jednak okazała się inna. Owszem, postrzyżyny się odbyły, ścięte włosy chłopca wysłano do Rzymu, oddając go tym samym pod opiekę ówczesnego papieża, ale Mieszko, po zwycięskiej bitwie pod Cedynią, musiał dostarczyć syna na dwór cesarski jako zakładnika swojej wierności. Mały Bolek odgrażał się, że pobije Niemców, a jak się okazało... podbił ich serca. Jako małe dziecko spotkał się ze światem wielkiej polityki, nauczył się języka niemieckiego i zawarł wiele przyjaźni, które zaowocowały, gdy po śmierci ojca w 992 r., stał się władcą Polski. W roku 1000 przybył z pielgrzymką do  grobu św. Wojciecha w Gnieźnie  młody cesarz Otton III. Zachwycony gościnnością i przepychem, z jakim przyjął go Bolesław, podczas uczty włożył mu na głowę swój diadem i podarował włócznię św. Maurycego, symbol władzy. O tym wydarzeniu opowiedziała dzieciom tekstem Grażyny Bąkiewicz, pt. „Srebrny dzban”, p. Dyrektor. Była to pierwsza, symboliczna koronacja polskiego księcia. Jednak na prawdziwą musiał poczekać jeszcze 25 lat. Młodym słuchaczom przeczytał o niej ks. Proboszcz z książki Pawła Wakuły - „Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry”.  Uroczysta koronacja odbyła się 18 kwietnia 2025 roku, na miesiąc przed śmiercią króla Bolesława, którego potomni nazwali Chrobrym, czyli  odważnym i... Wielkim, bo zostawił po sobie królestwo, z którym liczyła się cała Europa.

Czwartoklasiści symbolami lata serdecznie podziękowali Szanownym Prelegentom za ich przybycie oraz bardzo interesujące wystąpienia, których z wielką uwagą i ciekawością wysłuchali.

 

Beata Misiura

Dziękujemy serdecznie Dyrekcji oraz Księdzu Proboszczowi za niezapomnianą podróż w czasy pierwszych królów – stworzyliście wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów! Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Barbary Zabawy, która przygotowała piękny wizerunek Bolesława Chrobrego – dodając wydarzeniu królewskiego blasku i wyjątkowego klimatu. Wydarzenie powstało z inicjatywy i z pełnym zaangażowaniem Pani Beaty Misiury – naszej niezwykle oddanej Bibliotekarki, która nieustannie dba o to, by miłość do książek, historii i wartościowych treści rosła w naszych uczniach. Dziękujemy Pani Beacie za pomysłowość, pasję i organizację tej pięknej lekcji patriotyzmu i czytelnictwa! 

Galeria
 do góry