Wielkie Czytanie Dzieciom 2016 ...razy dwa...
W ramach Rządowego Programu „Książki naszych marzeń” w Szkole Podstawowej nr 3 Gminnego Zespołu Szkół w Ozimku odbyły się dwie duże imprezy dla dzieci promujące czytelnictwo. Wielkie Czytanie Dzieciom dla klas I i III - 13 maja 2016 oraz 25 maja - dla klas IV – VI. Tegoroczna edycja Wielkiego Czytania w naszej szkole skupiła się wokół dwóch wielkich rocznic 2016 roku: 1050-lecia Chrztu Polski oraz 100 rocznicy śmierci (i 170 rocznicy urodzin) Henryka Sienkiewicza.
Maluchom czytali: p. Marek Dąbrowski (tata Wojtka z kl. Ib SP3), ks. Michał Kaczówka, nauczyciel Gimnazjumnr1,oraz p. Dariusz Górniaszek, Dyrektor GZS, dla którego publiczne czytanie (w przeciwieństwie do dwóch wcześniej wymienionych uczestników) było prawdziwym debiutem. Wszyscy prelegenci poradzili sobie z zadaniem znakomicie. Ks. Michał Kaczówka i p. Marek Dąbrowski zainaugurowali spotkanie tekstami o legendarnych początkach państwa polskiego: pierwszy wierszowaną legendą Czesława Janczarskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”, drugi - tytułowym podaniem wielkopolskim ze zbioru „Orle gniazdo” Stanisława Świrko. Meritum spotkania stanowiło przeczytanie przez Dyrektora szkoły p. Dariusza Górniaszka pierwszej z opowieści o władcach Polski pt. „Mieszko I. Narodziny” z książki Pawła Wakuły „Jagiełło pod… prysznicem”. Legenda wielkopolska „Góra zamkowa w Poznaniu” (z w/w zbioru) oraz piękna „Bajka” Henryka Sienkiewicza, odczytane kolejno przez Pana Marka i Księdza Michała zamknęły spotkanie, sowicie wynagrodzone przez dzieci radosnymi brawami i… kwiatami.
Wielkie Czytanie dla klas IV-VI było wielkim wyzwaniem nie tylko dla czytających, ale również dla słuchaczy. Prelegentami tego wydarzenia byli: Burmistrz Ozimka p. Jan Labus, Wiceprezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi p. Roman Jarosiński oraz animator kultury, twórca Teatru Fieter, pracownik Domu Kultury w Ozimku, p. Robert Konowalik. Spotkanie rozpoczął Pan Roman Jarosiński opowieścią Kazimierza Szymeczki z czasów Mieszka I pt. „Nowy Bóg księcia Mieszka” z książki „Piastowskie Orły” (Grażyny Bąkiewicz, K. Szymeczki i P. Wakuły). Pomostem pomiędzy epoką konstytuowania się państwa polskiego a współczesnością i równoczesnym nawiązaniem do twórczości pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury, był I rozdział książki Anny Czerwińskiej – Rydel „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, zaprezentowany dzieciom przez Burmistrza, p. Jana Labusa. Przedstawiony przez niego zabawny, wartki tekst (i jego główna bohaterka, odważna Basia, jako żywo przypominająca swoim usposobieniem sienkiewiczowskiego hajduczka) był doskonałym wprowadzeniem do XIX rozdziału „Pana Wołodyjowskiego” H. Sienkiewicza, który z prawdziwie aktorską swadą i fantazją przeczytał Pan Robert Konowalik. Owacyjne brawa, które były podziękowaniem uczniów za poszczególne wystąpienia gości i kwiaty, którymi serdecznie ich obdarowali na pożegnanie, uwieńczyły kolejne magiczne spotkanie Dorosłych czytających Dzieciom.
Wszystkim Szanownym Gościom, którzy zaszczycili naszą szkołę swoją obecnością, za poświęcony czas i serce włożone w przygotowanie się do obu spotkań, składam najserdeczniejsze podziękowania w imieniu własnym i uczniów „Trójki”. Dziękuję również Pani Justynie Wajs-Fijałkowskiej oraz uczniom klas IV-VI SP3 i Gimnazjum nr1, za prace plastyczne, upamiętniające postać Mieszka I i chrzest Polski, które stanowiły piękną oprawę tych imprez.
W ramach Rządowego Programu „Książki naszych marzeń” w SP3 miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie poświęcone czytelnictwu , tym razem skierowane do dorosłych. Prelekcja „Wychowanie przez Czytanie” dla Rodziców uczniów klas I – VI odbyła się 16 maja 2016 w auli GZS. Na podstawie książki - i z wykorzystaniem fragmentu filmu edukacyjnego pod tym samym tytułem - „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej, inicjatorek kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”, wygłosiła ją autorka niniejszego artykułu.
W Urzędzie Marszałkowskim i w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu w dniach 11-12 maja 2016 odbyło się III Forum Bibliotekarzy Województwa Opolskiego pt. „Czytanie – inwestycja życia”. Uczestnicy forum z pakietami konferencyjnymi otrzymali kwartalnik Opolskiego Przeglądu Edukacyjnego „Modelowe Nauczanie” (Nr3/2015). Zawiera on materiały z II edycji Opolskiej Sesji Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych pt. „Czytam, więc jestem”, która inaugurowała rok szkolny 2015/2016, a wśród nich artykuł „O promocji czytelnictwa w bibliotece szkolnej na przykładzie Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3 Gminnego Zespołu Szkół w Ozimku”/aut. B. Misiura/.
Platon mówił, że wychowanie to uczenie dzieci czerpania przyjemności z tego, co dobre. Czytanie to najskuteczniejszy – i najtańszy – sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka. Nasze zasoby umysłowe i duchowe określają, kim jesteśmy i jak żyjemy /I.Koźmińska, E.Olszewska - „Wychowanie przez czytanie”/.
Beata Misiura
Nauczyciel bibliotekarz
SP3 GZS w Ozimku