Profile glebowe klas siódmych
Uczniowie klas siódmych w ramach lekcji odwróconej z geografii, pracując w grupach zadaniowych, wykonali profile glebowe określonych typów gleb. Praca ta miała na celu przybliżenie budowy oraz charakterystycznych cech rozpoznawczych różnych profili glebowych. Uczniowie rzetelnie podeszli do zadania i wykonali je bardzo precyzyjnie. W swoich pracach wykorzystali różne produkty spożywcze, ziemię i rośliny zielne. Stworzenie profilu glebowego stanowiło tylko część zadania, ponieważ każda z grup musiała przygotować krótkie wystąpienie, w którym przybliżyła pozostałym uczniom z klasy wybrany przez siebie typ gleby. Efekty ich działań można podziwiać na poniższym filmiku. Przedstawiają one przykładowe profile gleby brunatnej, rędziny, czarnoziemu, mady i bielicy.
Warto wspomnieć, że 5. grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Gleby, by uczcić rolę gleby jako kluczowego komponentu środowiska przyrodniczego i niezbędnego czynnika warunkującego przetrwanie i dobrobyt ludzkości. To święto obchodzone jest w ponad 50 krajach, w tym także w Polsce.
Małgorzata Szura
Autorką projektu jest Pani Małgorzata Szura, której serdecznie dziękujemy za wprowadzenie uczniów w świat wiedzy o glebie w sposób kreatywny i angażujący. Dzięki takim lekcjom młodzież nie tylko zdobywa wiedzę, ale również rozwija umiejętności pracy zespołowej i umiejętności prezentacyjne.
Gratulujemy uczniom wspaniałych efektów i dziękujemy za ich zaangażowanie!