W dniach 4-6 listopada nauczycielki historii i geografii wzięły po raz kolejny udział w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji regionalnej. Seminarium "Niwki" to  interesująca inicjatywa Regionalnego  Centrum Rozwoju Edukacji.  W tym roku tematem przewodnim były  problemy codzienne mieszkańców na Górnym Śląsku w XX wieku, które w piątkowym wykładzie omówiła dr Adrianna  Dawid z Uniwersytetu Opolskiego. W swoich rozważaniach opierała się na faktach  zapisanych  w kronikach szkolnych, archiwalnych gazetach, ogłoszeniach i wysłuchanych licznych wywiadach. Pani A. Dawid  jest autorką naukowego projektu "Archiwum historii mówionej" oraz licznych publikacji traktujących o życiu ludności na Śląsku. 

Cały sobotni dzień spędziliśmy poza Niwkami. Uczestnicy seminarium odwiedzili Szkolne Muzeum Etnograficzne im. Danuty Zalewskiej w Biadaczu. W szkole zostaliśmy serdecznie przywitani przez panią dyrektor, uczniów i nauczycieli. Po szkolnym muzeum, w którym przewijał  się duch dawnych mieszkańców Śląska oprowadzili nas uczniowie gimnazjum - członkowie koła regionalnego i wokalnego prowadzonego przez p. Dworakowską- nauczycielkę muzyki i sztuki. Wędrówkę  po śladach przeszłości wzbogacała wspaniała  żywa gwara śląska, którą uczniowie posługiwali się przedstawiając legendy, zwyczaje i obrzędy regionalne. Pani Anna Maziarz zapoznała nas z sylwetką  nieżyjącej już nauczycielki - regionalistki -  Danuty Zalewskiej, która tak silnie zaszczepiła młodym ludziom miłość do małej ojczyny, że żyje w ich sercach do dnia dzisiejszego. Młodzi Biadaczanie ujęli wszystkich pięknymi pieśniami regionalnymi, do których akompaniowała pani Gabriela  Dworakowska. W Biadaczu  wysłuchaliśmy również wykładu dr. Antoniego Mazarza na temat  "Tradycyjna rodzina śląska - normy i stereoptypy".  Grupy przeanalizowały ponadto mnóstwo demograficznych danych statystycznych i wypełniały karty pracy.

Po południu odbyliśmy zajęcia na nowo zaaranżowanej i interaktywnej wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego poświeconej wielokulturowości,  pochodzeniu ludności na Opolszczyźnie i zasiedlaniu regionu przez  Kresowiaków po wojnie. Odbyliśmy także praktyczne  warsztaty z malowania na szkle (w zeszłym roku malowaliśmy opolską porcelanę) i zwiedziliśmy z panią przewodnik "Kamienicę mieszczańską". Późnym wieczorem wróciliśmy do Niwek na kolację.

Niedzielne zajęcia  w Niwkach obejmowały wykłady prowadzone przez dr. Marka Białokura- pracownika naukowego Uniwersytetu Opolskiego i nauczyciela historii w Liceum nr 3 w  Opolu oraz ciekawe  warsztaty poświęcone min. ikonografii plebiscytowej z roku 1921. Podczas warsztatów pracując w grupach nauczyciele mieli za zadanie przygotowanie prezentacji dot. propagandy plebiscytowej, a lider naszego zespołu- p. Barbara Russak przedstawiła ją zebranym.

Wszyscy uczestnicy "Seminarium Niwki 2016" są zgodni - warto było pojechać i w ciekawy, nietuzinkowy sposób uczyć się o regionie- naszej "małej ojczyźnie".

Sylwia Widawska, Barbara Russak

 

 

 

 

Galeria
 do góry